Nacionalni program socialnega varstva je ključni strateški dokument za razvoj sistema socialnega varstva v opredeljenem obdobju. Slovenija je prvi tovrstni strateški dokument za področje socialnega varstva sprejela za obdobje 2000–2005, naslednjega za obdobje 2006–2011 ter v letu 2013 za obdobje do leta 2020. Ključno vlogo pri spremljanju izvajanja nacionalnih programov in pripravi ocene doseganja zastavljenih ciljev ima IRSSV. V skladu s trenutno veljavnim nacionalnim programom IRSSV pripravi strukturo in usmeritve za pripravo, spremljanje in poročanje o nacionalnih in regijskih izvedbenih načrtih, letno spremlja izvajanje nacionalnega programa, pripravi predlog poročila o izvajanju nacionalnega izvedbenega načrta ter sodeluje pri drugih aktivnostih povezanih z nacionalnim programom socialnega varstva. Poročila s tega področja najdete tukaj.
Glede na potrebe naročnika (MDDSZ) spremljamo tudi izvajanje zakonodaje, ki ureja socialnovarstvene pravice prebivalcev Slovenije. Poročila s tega področja najdete tukaj.
Na IRSSV redno spremljamo uresničevanje ciljev Resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva 2013–2020 na podlagi že vnaprej določenih kazalnikov in ciljnih vrednosti do leta 2020.
Objavljamo šesto letno poročilo, ki se nanaša na obdobje 2018–2019.
Ugotavljamo, da se prvi cilj »zmanjševanje tveganja revščine in povečevanje socialne vključenosti socialno ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva« načeloma dobro uresničuje, saj se je število oseb, ki živijo v tveganju revščine ali socialne izključenosti se je v letu 2018 zmanjšalo na 326.000 in se približuje ciljni vrednosti 321.000. Vseeno pa ostajajo skupine prebivalstva, ki so še vedno izpostavljene visokemu tveganju revščine (na primer gospodinjstva z nizko delovno intenzivnostjo, brezposelne osebe, enočlanska gospodinjstva, enostarševska gospodinjstva, starejši, najemniki stanovanj, osebe in gospodinjstva z doseženo nizko stopnjo izobrazbe itn.).
Drugi cilj »izboljšanje razpoložljivosti in pestrosti ter zagotavljanje dostopnosti in dosegljivosti storitev in programov« je zasledovan počasneje. Razmerje med uporabniki skupnostnih oblik socialnega varstva in uporabniki institucionalnih oblik socialnega varstva še vedno kaže v prid uporabnikom institucionalnih oblik socialnega varstva in znaša 1 : 1,26, kar je še daleč od ciljne vrednosti ključnega kazalnika, ki znaša 1 : 1.
Tretjemu cilju, ki se usmerja na izboljšanje kakovosti storitev in programov ter drugih pomoči, je bilo v obdobju izvajanja Resolucije posvečene najmanj strokovne pozornosti in sistemskih spodbud. Tudi zato ima le nizek delež izvajalcev socialnovarstvenih storitev (17,8 %) in socialnovarstvenih programov (4,2 %) pridobljen certifikat upravljanja kakovosti.
Slika: Vrednosti ključnih kazalnikov ciljev Resolucije (obdobje 2018–2019)
Letno poročilo je peto po vrsti in se nanaša na obdobje 2017 - 2018. Poročilo okvirno sledi vnaprej pripravljeni strukturi letnega poročila, po potrebi pa vsebino tudi deloma prilagodimo željam naročnika ali pa posebnostim določenega obdobja, ki ga spremljamo. V poročilu kratkemu orisu metodološkega okvirja sledi pregled makroekonomske in demografske situacije v Sloveniji, pregled gospodarskega položaja in stanja na področju trga dela ter drugih dejavnikov, ki vplivajo na socialni položaj prebivalstva. Realizacijo ključnih ciljev Resolucije spremljamo na podlagi že vnaprej določenih kazalnikov in ciljnih vrednosti do leta 2020. V zadnjem delu letnega poročila pa prikazujemo informacije o izvajanju nacionalnega in regijskih izvedbenih načrtov na področju socialnega varstva.
Realizacija treh ključnih ciljev Resolucije (obdobje 2017 – 2018)
Med 9. in 17. septembrom 2013 poteka drugi krog regijskih posvetov za pripravo regijskih izvedbenih načrtov na področju socialnega varstva. Spodaj objavljamo gradiva, ki sta jih pripravila MDDSZ in IRSSV.
MDDSZ_delavnice II (NPSV)
TABELCE PO DELAVNICAH_Celje1
TABELCE PO DELAVNICAH_Celje2
TABELCE PO DELAVNICAH_Kranj1
TABELCE PO DELAVNICAH_Kranj2
TABELCE PO DELAVNICAH_Ljubljana1
TABELCE PO DELAVNICAH_Ljubljana2
TABELCE PO DELAVNICAH_N.mesto1
TABELCE PO DELAVNICAH_N.mesto2
TABELCE PO DELAVNICAH_Postojna1
TABELCE PO DELAVNICAH_Postojna2
TABELCE PO DELAVNICAH_Ptuj1
TABELCE PO DELAVNICAH_Ptuj2
Med 9. in 17. septembrom 2013 bo, v organizaciji MDDSZ, IRSSV, SCSD in CNVOS, potekal drugi krog regijskih posvetov za pripravo regijskih izvedbenih načrtov na področju socialnega varstva. Potrebe, ki so jih izpostavili predstavniki izvajalcev socialnovarstvenih storitev in programov (CSD, NVO in drugi izvajalci), predstavniki občin in drugih akterjev za pripravo regijskih izvedbenih načrtov na junijskih posvetih, predstavljajo pomembno informacijo in izhodišče za pripravo tako nacionalnega kot tudi regijskih izvedbenih načrtov. Namen drugega kroga posvetov pa je konkretizacija in argumentacija izpostavljenih potreb ter opredelitev ključnih prioritet do leta 2016.
Program je enak na vseh delavnicah. Spodaj najdete termine in lokacije posvetov.
Vljudno vabljeni!
*delavnica v Ljubljani se izjemoma prične ob 11.uri.